نحوه انتخاب عطر با توجه به روحیات


چگونگی انتخاب بهترین ادکلن طبق نوع پوست بدن:
یکی از مهم ترین معیار ها برای انتخاب عطر و ادکلن مناسب توجه به نوع پوست بدن است .
برای انتخاب اینکه تنها از رایحه یک عطر خوشمان بیاید ،کافی نیست بلکه باید پوست بدن خود را نیز بسنجیم و متناسب با ان یک عطر انتخاب کنیم . بسته به نوع پوست رایحه هر عطر برای افراد مختلف متفاوت است . 
حال باید بدانیم که چگونه متناسب با پوست بدن عطر مورد علاقه مان را انتخاب کنیم:
چگونه متوجه سازگاری عطر با پوست بدنمان شویم :
رژیم غذایی، محیط، ژنتیک و رفتارها مثل فشارهای عصبی ، سیگار کشیدن،همگی در کیفیت ادکلن و تاثیرگذاری آن، موثر هستند .
نوع پوست و درجه رطوبت آن یکی از مهمترین فاکتورها برای انتخاب است. به نسبت رطوبت زیاد پوست رایحه ادکلن قوی تر است و برعکس .
پوست های چرب و مرطوب :
ادکلن میتواند روی سطح پوست چرب و مرطوب دوام بیشتری داشته باشد ولی از طرفی هم ممکن است با چربی زیاد پوست ترکیب شود و بویی ناخوشایند ازخود برجای بگذارد .
برای اینکه چنین مسیله ای برای افرادی که دارای چنین پوستهایی هستند رخ ندهد ، میتوانند در طی روز از مقدار کمتری از عطرها استفاده کنند یا اینکه از عطرهایی استفاده کنند که از رایحه گل ها و میوه ها تشکیل شده اند ، و از استفاده عطرهایی که حاوی رایحه مشک است ،پرهیز کنند . به طور خلاصه و کلی میتوان گفت بهترین انتخاب برای چنین افرادی ، استفاده از عطرهای مناسب فصل تابستان است .

پوست های خشک:
نقطه مقابل پوست های چرب ، پوست های خشک است که رایحه عطر ها و ادکلن ها زمان زیادی روی چنین پوستی دوام ندارد . برای دوام بیشتر عطر و ادکلن روی سطح پوست باید مقدار بیشتری در طول روز از آن عطر استفاده شود اما مشکلی که در این بین بوجود می آید این است که خشکی پوست بدلیل وجود الکل اتیل موجود در ادکلن ها افزایش پیدا میکند . اما برای اینکه افراد دارای پوست خشک دوام بیشتری از عطر ها را بر روی پوست خود داشته باشند باید از عطرهای زمستانی که رایحه ای قوی تر و گرم تر دارند استفاده کنند  .
 
پوست های حساس:
یکی از اشتباهات افرادی که دارای پوستی حساس هستند این است که همزمان از دو محصول پوستی قوی استفاده می کنند . برای مثال استفاده یک عطر قوی بعد ازمصرف افتر شیو و اسپری بدن برای کسانی که دچار کهیر و آکنه هستند باعث افزایش حساسیت میشود .
افرادی که پوست حساس دارند، میتوانند همانند افراد دارای پوست خشک برای انتخاب ادکلن پیش روند . اما با این تفاوت که بهتر است ترکیبات تشکیل دهنده عطرهای منتخبشان کاملا طبیعی باشد.
 
چند نکته دیگر

اسپری کردن ادکلن در نواحی مثل گردن،مچ دست ،سینه و اطراف گردن باعث ترکیب بهتر چربی بدن با عطر شده و ماندگاری عطر را بیشتر میکند . استفاده از عطر بر روی لباس باعث کاهش عمر لباس شما میشود پس بهتر است از انجام اینکار دست بردارید .


قبل از این که برای خرید عطر بروید از هیچ گونه عطر و خوشبو کننده ای استفاده نکنید چون انتخاب بهتر را برای شما دشوار میکند ، عطرهای سرد و ترش باعث آرامش روحی و رفع خستگی میشوند.

 

عطر سرد به عطری میگویند که حس خنکی و تازگی را القاء ‌کند و استشمام این عطرها معمولاً باعث میشود که طعمِ میوه هایی مانند هندوانه را بخاطر اورید.

 

عطر ترش به عطری میگویند که طعم مرکبات را بخاطر بیاورد ، عطرهای ترش نیز القاکننده حس تازگی و شادی اند.

 

هر اندازه که عصاره روغنی خوشبو در یک محصول بیشتر باشد ماندگاری آن عطر بیشتر است ، به این دلیل که رطوبت باعث ماندگاری بوی عطر میشود و ماندگاری عطر بر روی پوست چرب و تیره بیشتر از پوست های خشک و روشن میباشد.

 

برای محافل رسمی بهتر است از عطرهای تلخ ، گرم ، شیرین و تند مانند بولگاری و … استفاده کنید ، به عطرهایی که معمولاً بوی شکلات و میوه های تابستانی میدهند عطرهای شیرین و گرم میگویند و عطرهایی هم که از اسانس ریشه درختان و ادویه های تند شرقی درست شده اند را عطرهای تلخ گویند.

 

برای محافل دوستانه و غیر رسمی عطرهای سرد و ترش بدلیل حس طراوت و آرامشی که منتقل میکنند مناسب هستند ، عطرهای سرد حس خنکی ، شادابی و جوانی را به فرد القا میکنند ، از عطرهایی مانند مادام روشاز ، گپ ، هوگو ، آزارو و … ترجیحاً در محافل دوستانه استفاده نمائید

 

برای متصاعد شدن بهتر رایحه عطر ان را بر محل نبض ها مانند گردن ، پشت زانوها ، مچ دست و … بزنید.

نحوه انتخاب عطر با توجه به روحیات

 

جان استفان می گوید: "عطر شبیه به موسیقی است. مناسبت های مختلف، و روحیات مختلف، موسیقی خاص خود را می طلبد. عطر هم به همین صورت است. مناسب با حال و هوا و روحیاتتان عطر بزنید!"

انتخاب عطر مناسب، راحت نیست. بایستی به منظور برگزیدن بهترین عطر برای خودتان زمان بگذارید. چرا که عوامل بسیاری در انتخاب عطر تاثیرگذارند؛ مثل سن، فصل، شخصیت، نوع پوست و ...

یکی از این عوامل، روحیات شما است: اثبات شده است که روایح، محرک یا سرکوب کننده برخی احساسات است. فعالیت های ذهنی را تحت تاثیر قرار می دهد و حتی موجب ارتقاء برخی خصوصیت های رفتاری می شود. چرا از قدرت عطرها استفاده نکنیم؟

در ادامه، تعدادی از نوت ها را که با حال و هوا یا احساساتی خاص سازگار هستند را معرفی می کنم.


هنگامی که نگران یا مضطرب هستید؛ از رایحه اسطوخودوس استفاده کنید. این نوت عطری بعلت خاصیت آرامش بخش و یاری رساندن به کنترل استرس، شهرت دارد. تاثیر آرامش بخش اسطوخودوس بر اعصاب، تنش های عصبی و شدت افسردگی را کاهش می دهد. این نوت برای لحظاتی مناسب است که شما نمی توانید به چیز دیگری غیر از سردرد یا میگرن شدید خود فکر کنید!

باتوجه به تاثیر آرامش بخش اسطوخودوس عطرهای زیر را پیشنهاد می کنم:

Eau de Gloire Parfum d`Empir

Houbigant Fougere Royale

Sartorial Penhaligon`s

Invasion Barbare MDCI Parfums

Aberdeen Lavander Creed

1725 Histoires de Parfums

 

 

یاس

نوت یاسمن، همچون اسطوخودوس، خاصیت آرامش بخش دارد. همچنین، بعلت خاصیت متعادل کننده، بعنوان نوعی گیاه ضد افسردگی، بکار برده می شود. این نوت عطری به شما کمک می کند تا اعتماد بنفس خود را بازیابید، و ذهن و بدن شما را رها می سازد.

از جمله عطرهایی که دارای مقداری یاسمن خالص هستند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

3 Fleurs Parfum d`Empire

 Jasmin du Malabar Rance 1795

A La Nuit Serge Lutens

Jasmin et Cigarette Etat Libre d`Orange

Jasmin Angélique Atelier Cologne

Antonia Puredistance

 

 

مشک


مشک تقویت کننده و محرک قوای جنسی است. برای سلامتی مفید است و بر روح و بدن تاثیر می گذارد. علاوه بر خاصیت آرامش بخش، بر سیستم عصبی مرکزی تاثیری مثبت دارد و به کاهش اضطراب نیز، یاری می رساند. گفته می شود که مشک، هفت چاکرای بدن را باز می نماید. ذهن را شفاف و به تمرکز کمک می کند.

 

از جمله عطرهایی که توانایی روحی را افزایش می دهد و دارای مشک می باشد می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 Muscs Koublai Khan Serge Lutens

Musc Tonkin Parfum d`Empire

Musc Ravageur Frederic Malle

Musc Impérial Atelier Cologne

 

گریپ فروت


خاصیت محرک و شادی بخش گریپ فروت در طی تاریخ، مشهور است. بدن و ذهن را به طرق گوناگون تحت تاثیر قرار می دهد. ذهن را فعال می سازد و آن را به سوی افکاری بدیع و بکر، هدایت می نماید. تحقیقات اخیر نشان می دهد خانم هایی که از عطرهای دارای گریپ فروت استفاده می کنند؛ پنج سال جوان تر به نظر می رسند!

چنانچه احساس نا امیدی می نمایید؛ ما به شما عطرهایی با نوت های فرح بخش گریپ فروت، پیشنهاد می کنیم:

Iskander Parfum d`Empire

 Terre d'Hermes Metal Flacon

Petit Matin Maison Francis Kurkdjian

 

ارکیده


رایحه ارکیده، افزایش دهنده توان روحی می باشد. این نوت عطری کاهش دهنده فشار خون، سردرد، میگرن، آلرژی و گرفتگی عضلات می باشد. ارکیده به لقب "جاودانگی مرموز" شناخته شده است و قدرت ایجاد احساس سرزندگی و نشاط دارد و می تواند قدرت روحی در شما را احیا نماید.

Black Orchid Tom Ford

Sensual Orchid LM Parfums