خانواده‌های بویایی :
نمی توان گروههای مختلف عطرها را مثل هر طبقه بندی دیگری کاملا مجزا طبقه بندی کرد ، هر رایحه‌ای طیف‌هایی از دیگر گروههای بویایی دارد . حتی در عطر‌هایی با عنوان تک گل ، ته بوها و اثراتی ظریف از گروه های دیگر وجود دارد . رایحه‌ای را میتوان کاملا به یک خانواده بویایی خاص نسبت داد که مواد تشکیل دهنده اش تنها از یک ماده خاص تشکیل شده باشد . (مثل رایحه گل محمدی و گلاب )
برای شروع توصیف یک رایحه از دسته بندی گروه های مختلف بویایی استفاده می‌شود که به تنهایی توانایی بیان خصوصیات ویژه آن عطر را ندارد . طبقه بندی سنتی حدودا از سال 1900 میلادی به وجود آمد . که شامل هفت خانواده می باشد که به ترتیب نام میبریم :
1-گل  2-دسته گلها  3-شرقی  4-چوب  5-چرم  6-کاج  7-سرخس .
اما اکنون طبقه بندی مدرن تری مورد استفاده است که از سال 1945 میلادی در ادامه پیشرفت های بسیار زیاد در تکنولوژی عطر سازی و تغییرات در سبک و سلیقه مردم ایجاد شد  .
گل ها :
رایحه‌ ای که شامل بوی یک یا چند گل متفاوت است . برای مثال ، عطر Beautiful از برند Estée Lauder رایحه ای گلی دارد .
سبز :
استشمام این رایحه با احساسی مانند بوی چمن پس از کوتاه کردن آنها ، برگهای سبز له شده و خیار همراه است . برای مثال می‌توان به Sisley’s Eau de Campagne یا Aliage از برند Estée Lauder اشاره کرد .
آبی :
جدید ترین طبقه در خانواده عطرها که از سال 1991 میلادی پدید آمد ازونی یا اقیانوسی نام داشت . عطر های دو جنسیتی (عطر های مورد استفاده هم برای خانم ها و هم برای آقایان ) حاوی چنین رایحه ای هستند و معمولا یک ماده مصنوعی بنام کالون که در سال 1996 تولید شد ، دراین عطر ها وجود دارد . کابرد این ماده در جهت تغییر جزیی در رایحه‌های گل ، شرقی و چوب می باشد . برای مثال می توان عطر Dune را که توسط Christian Dior تولید شده را نام برد .
مرکبات :
یک گروه بویایی قدیمی که تا این اواخر در ادکلن‌ های خنک و تازه کاربرد داشت . پیشرفتهای جدید امکان ساخت مواد جدیدی با رایحه‌های مشابه در این گروه را فراهم ساخته‌ است . در این زمینه می توان عطر Brut را نام برد .
میوه‌ای :
شامل عطری از میوه‌ها ، به غیر از مرکبات مانند هلو ، انگور فرنگی سیاه ، گونه‌ای قره قروت ، انبه ، میوه گل ساعتی ، و غیره می‌باشد . عطر Botrytis ساخته شده توسط کمپانی Ginestet مثال خوبی برای این گروه می باشد .
خوراکی :
رایحه ای با کیفیتی مانند ” خوراکی ” و یا ” دسر ” . این بو شامل نت‌هایی مانند وانیل ، لوبیای تونکا (tonka bean) و کومارین (coumarin) ، و ترکیبات مصنوعی طراحی شده با بویی شبیه به طعم غذا می‌باشد .  Angel Thierry Mugler یک نمونه از این عطر‌ها می‌باشد .


چرخ رایحه
چرخ رایحه روش طبقه بندی نسبتا جدیدی است که به طور گسترده‌ای در خرده فروشی و در صنعت عطر از آن استفاده می‌شود. این روش در سال ۱۹۸۳ توسط مایکل ادواردز، یک مشاور در صنعت عطر، بوجود آمد که طرح خود را از طبقه بندی رایحه و عطر ارائه داد. طرح جدید به منظور تسهیل در طبقه بندی عطرها و برنامه نام‌گذاری هر طبقه، و همچنین برای نشان دادن ارتباط بین هر یک از کلاس‌های منحصر به فرد ساخته شده‌است.

چرخ رایحه

در ادامه دسته بندی انجام شده در رایحه ها به صورت جدول و شماتیک قابل مشاهده است.

fragrance wheel

در سال 2008 دو گروه چوبی و میوه ای نیز به زیر مجموعه ها اضافه شد و جدول تغییر یافته را در ادامه مشاهده می کنید.


fragrance classification


این جدول و دسته بندی برای آخرین بار در سال ۲۰۱۰ تغییر یافته ‌است، گروه آروماتیک به میان گروه های مرکبات و چوب خشک حرکت کرده تا نمودار را با مطالعات اخیر در درک بو همسان سازد.


چرخ رایحههر گروه شامل زیر مجموعه و زیر گروه هایی می باشد که در اینجا شرح رایحه هر مورد ذکر شده است. 

گلی - (Floral (Floral + Fresh Note -

نت اصلی شامل بوی تازگی و برشی از گل های طبیعی می باشد.

گلی ملایم - (Soft Floral (Floral Notes -

نت اصلی شامل رایحه آلدئیدی و پودری می باشد.

 گلی شرقی - (Floral Oriental (Floral + Oriental Notes -

 نت اصلی شامل رایحه شکوفه پرتقال و ادویه های شیرین می باشد.

شرقی ملایم - (Soft Oriental (Oriental + Floral Notes -

نت اصلی شامل رایحه کهربا می باشد.

شرقی - (Oriental (Oriental Notes -

نت های اصلی عبارتند از رزین های شرقی مانند کندر و وانیل.

چوبی شرقی - (Woody Oriental (Oriental + Woody Note -

نت های اصلی عبارتند از چوب صندل و نعناع هندی.

چوب - Woods -

نت های اصلی عبارتند از چوب های خوشبو و رایحه خس خس.

چوبی خزه ای - (Mossy Woods (Woody + Oriental Notes -

نت اصلی شامل رایحه گلسنگ و کهربا می باشد.

چوبی خشک - (Dry Woods (Woody Notes -  

نت اصلی شامل رایحه چوب خشک و چرم می باشد.

آروماتیک - (Aromatic Fougère (Fresh Notes -

نت اصلی شامل رایحه اسطوخودوس و گیاهان خوشبو می باشد. این خانواده جهانی عطر شامل عناصر گروه های مختلف شامل: رایحه تازگی و طراوت از خانواده مرکبات، نت گلی از اسطوخودوس، تندی و شیرینی از گل شرقی، رایحه عمیق عنبر و کهربا از چوب شرقی و خزه دار و گرما از چوب صندل و گلسنگ.

مرکبات - (Citrus (Woody + Fresh Notes -

نت اصلی شامل برگاموت و دیگر مرکبات می باشد.

آب - (Water (Fresh + Floral Notes -

نت اصلی شامل رایحه با نت دریایی و آبی می باشد.

سبز - (Green (Fresh + Floral Notes -  

نت اصلی شامل رایحه سبز و صمغ می باشد.

میوه ای - (Fruity (Fresh + Floral Notes -  

نت های اصلی عبارتند از: توت ها و دیگر میوه های غیر مرکبات.